Потрібно створити ефективну цифрову систему безпеки громад
Артем Гончаренко, президент БФ «Реконструкції та розвитку України», керівник Агенції відбудови України
25 травня розпочав свою роботу 15-й Київський безпековий форум «За Нашу і Вашу Свободу / Fighting for NATO». Традиційно на цьому Форумі взяли участь представники центральної та місцевої влади, політики, міжнародні діячі, дипломати, експерти у галузі міжнародних відносин і безпеки, представники громадських організацій та активісти. Особливу увагу на цьогорічному Форумі присвячене питанню відновлення України та майбутніх контурів системи безпеки нашої держави.
Безсумнівно, що такий безпековий форум є важливою подією. Тому вважаю, що на цьому заході потрібно обговорювати і таке можливо не настільки глобальне, але дуже актуальне для наших громадян питання про те, якою буде у майбутньому система інформування мешканців громад про повітряну загрозу та все, що із нею пов’язане. Ми зараз, нажаль, вже настільки звикаємо до того, що поряд із звуковими сигналами сирен використовуємо відповідні додатки про повітряну тривогу і про її відбій. Тобто ми отримуємо інформацію про те, що летить, куди летить, коли потрібно йти в укриття, і тому ми можемо більш менш оцінити рівень загрози.
На мою думку, існуюча система інформування про повітряну загрозу та про її наслідки потребує доопрацювання. Я вважаю, що це має бути, як у Гідрометцентрі – розподіляти рівень повітряної загрози на червоний, помаранчевий, жовтий чи зелений. Це повинна бути єдина система сповіщення. Також важливо інформувати мешканців про те, що сталося після вибуху чи збиття ракети або дрона, Наприклад, чи є у повітрі якісь шкідливі домішки. Таким чином ми могли б оцінювати наслідки таких ударів.
Для створення такої нової системи інформування можна використовувати такі додатки, як «Київ Цифровий». У тих містах чи населених пунктах, де подібних застосунків немає їх потрібно створювати. Тож Київ може поділитися своїм досвідом, щоб інші громади не витрачались на це додатково. Також у цих додатках має відображатись зміни у погоді, зміни у русі транспорту тощо. Окрім цього, має бути розміщена інформація про наповненість того чи іншого укриття. Але ця інформація повинна надаватись тільки мешканцям певного району міста, де розташоване сховище. Для початку інформувались хоча б місцеві державні та муніципальні установи, щоб вони знали скільки людей перетинає вхід в укриття. Така інформація буде корисною для планування забезпечення певної кількості громадян всім необхідним в укритті – водою, теплим одягом, повербанками тощо і, навіть, дитячими іграшками. Нам потрібно створити більш ефективну цифрову систему безпеки громад.