Спеціалізацію універсальних центрів безпеки потрібно розширити
Артем Гончаренко, президент БО БФ «Реконструкції та розвитку України», керівник Агенції відбудови України
На днях Агентство відновлення та інфраструктурних проєктів оголосило тендер на підготовку типових проєктів для будівництва універсальних центрів безпеки у територіальних громадах. У рамках проєкту планується розробка трьох варіантів приміщень, які включатимуть пожежно-рятувальний підрозділ разом з поліцією та медичною службою, пожежно-рятувальний підрозділ разом з поліцією, лише пожежний підрозділ.
Ініціатива стосовно універсальних центрів безпеки у громадах є дуже слушною і необхідною в Україні. Проте, аби уникнути якихось помилок та зробити їх більш ефективними, необхідно на початку реалізувати подібні пілотні проєкти у великих містах, наприклад, у Києві, Львові, Одесі чи Харкові, а також у низці невеликих за кількістю населення громад. Потрібно побачити, як ці центри будуть функціонувати. Бо, наприклад, міста та села мають різні потреби. Якщо для міста актуальним є весь спектр безпеки, то для сіл потрібно хоча б зробити просто сучасне автономне укриття аби мешканці не ховалися у своїх підвалах.
В цілому, якщо подивитися, то універсальні центри безпеки безсумнівно вірне рішення і правильний хід з ефективним витрачання ресурсів: фінансових, енергетичних та матеріально-технічних. Тому для ще більшої ефективності їх використання можливо, наприклад, обладнати спеціальними класами, де проводитимуться тренінги для місцевих жителів із мінної та цивільної безпеки та оброни, основи тактичної медицини, юридичні консультації тощо. Також необхідно передбачити можливість надання адміністративних послуг населенню, починаючи від надання довідок і закінчуючи оформленням субсидій.