Молоде покоління має долучитись до Плану відновлення України

Артем Гончаренко, президент БФ «Реконструкції та розвитку України», керівник Агенції відбудови України

У липні минулого року на міжнародній конференції у Лугано українським урядом був представлений План відновлення України підготовлений Нацрадою з питань відновлення із залученням понад двох тисяч експертів. План відновлення України складається із 17 Національних програм та ґрунтується на п’яти основних принципах: негайний початок і поступовий розвиток; нарощування справедливого добробуту; інтеграція в ЄС; відбудова кращого, ніж було масштабах; стимулювання приватних інвестицій. На сьогодні в рамках цього плану за 10 років Україна планує реалізувати 850 проєктів відновлення на суму понад 750 млрд доларів аби забезпечити реальний річний приріст ВВП більше 7% та увійти у ТОП-25 країн за Індексом людського капіталу та Індексом економічної  складності.

Нажаль, за більше ніж рік повномасштабної агресії в Україні  продовжується руйнування будівель, інфраструктури та комунікацій, які забезпечували базові потреби наших людей. Тому у Плані відновлення вже потрібно готувати просторові проєкти, які не будуть залежати від кількості  руйнувань.  Ми повинні знати про те, якою ми бачимо нову країну. До прикладу, де буде аграрний сектор, де будуть нові міста, нові дороги, інженерні системи та комунікації. Потрібно також приділити увагу соціальній інфраструктурі, починаючи від лікарень та шкіл і закінчуючи  спортивними чи дитячими майданчиками.

Також потрібно залучати молоде покоління до проектів та стартапів відновлення. Адже це буде їх країна, у якій вони будуть жити. Це можливо у вигляді різноманітних фестивалів чи форумів, де діти та молодь зможуть презентувати власні ідеї та проєкти. Нова генерація має брати участь у відбудові та відновленні України. Потрібно враховувати, якими бачать діти свій двір, район чи місто. Тут потрібно, умовно кажучи, не «ліпити» дитячі майданчики в кожному дворі, а робити спільний безпечний та цікавий простір для дозвілля, куди батьки будуть не боятися відпустити своїх дітей.

Ми повинні створити для майбутніх поколінь систему, схожу на систему внутрішньої безпеки Ізраїлю. Наш Фонд та Агенція відбудови України готові спільно із міністерствами освіти і науки, соціальної політики, регіонального розвитку, іншими державними установами з питань відновлення долучатися до проведення масштабної інформаційної кампанії з цього приводу. Потрібно зробити так, щоб не будувати умовний дитячий майданчик там, де немає дітей. Для цього  необхідно створювати експертні групи за участі молоді з метою не «заговорити» проблему, а для того щоб її вирішувати.

Leave a Comment

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *